Anasayfa Homepage Heim  
 

 
 
 
 
 

 

 

GAZİ VE ŞEHİT AİLELERİ AR-GE MERKEZİ

 

BELÇİKA'DA ŞEHİT VE GAZİLER

xxx
Doktora Öğrencisi

Sakarya Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

Fiziksel ve psikolojik zarara uğramış savaş mağduru; yetkili makamlara yardım ve tazminat başvurusunda bulunabilir. 2 farklı yetkili organ savaş mağdurları için hizmet vermektedir.

1. Yalnızca Savaş mağdurlarına hizmet eden bu birim, 1. ve 2. Dünya savaşı, Kongo, Ruanda, Burundu’daki bağımsızlık mücadelesinde ölenlere (sivil kurbanlar) malullük ve emeklilik haklarını düzenlemektedir.

Dul ya da reşit olmayan şehitlerin çocukları da tazminat veya emeklilik için bu birime başvurarak onlar için belirlenen haklardan faydalanabilirler.

2. Kamu sektöründe çalışanların emeklilik hizmetlerini yürüten birimde (PdöD: Pensiondienst des Öffentlichen Dienstes) de gaziler, savaşlarda ölenler ve bunların yakınları için bir takım düzenlemeler mevcuttur. Bu birimde oluşturulan komisyonlar emeklilik ve tazminat taleplerine cevap vermektedirler.

Bu birime başvuruda bulunabilecek kişiler:

Askeri şehitler: 1. ve 2. Dünya savaşı, Kongo savaşı ve Kongo, Ruanda, Burundi bağımsızlık mücadelesinde yer alanlar.

Yukarıda belirtilen gruplar kamu sektöründeki haklarından yararlanabilmek için PdöD ye başvuruda bulunmaları gerekiyor. Herhangi bir tazminat alabilmek için başvuru yapılacak merci kabul edebilirlilik konusunda karar verir. Talebin uygun görülmesi halinde gazinin sağlık muayenesinden geçmesi gerekmektedir.

Adli tip tarafından çıkan muayene sonuçları yerel sağlık merkezine gönderilir. Yerel sağlık merkezi Gazi`ye uzman hekim gönderir.

Gazi, bir tıp doktoru veya danışman talebinde bulunabilir. Bu hak Gazilerin her derecesine verilmiştir.

Emeklilik veya tazminat için başvuruda bulunacak kişi az hareket veya hiç hareket edemiyorsa evinde veya bulunduğu mekanda uzman doktor tarafından bizzat bulunduğu mekana gidilerek muayene edilir. Yalnız böyle bir hizmetten yararlanmak için Gazi kendi doktorundan rapor alarak gerekli mercilere müracaatta bulunmalıdır. Uzman doktorun (eksper) sonuçları adli tıp’a gönderilir. Son kararı adli tip vermektedir. Özürlülük derecesini ve onun sonucunda alınacak olan emeklilik hakkı veya tazminatı bu şekilde belirlenmiş olur.

PdöD´den yukarıda belirtilmeyen guruplardan olan barış zamanındaki (sivil kurbanlar) şehit yakınları ve gaziler de yararlanabilir. Bunlarda yukarıda belirtilen prosedürü uygulayarak bu hakları elde edebilirler.

 

KAYNAKLAR

www.health.belgium.be/eportal/Healthcare/MedicalExpertise/Warvictims/10950444_DE?ie2Term=kriegsopfer&ie2section=9126

www.health.belgium.be/eportal/Healthcare/MedicalExpertise/ Militaryvictimsintimeofpeace/index.htm