Anasayfa Homepage Heim  
 

 
 
 
 
 

 

 

GAZİ VE ŞEHİT AİLELERİ AR-GE MERKEZİ

 

KORE GAZİSİ ŞEVKİ AKBAR İLE RÖPORTAJ

Rukiye TURGUT
3. Sınıf Öğrencisi

Sakarya Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

 

1928 doğumlu olan Kore Gazisi Şevki AKBAR, Kocaeli'nde eşi Hatice AKBAR'la yaşamaktadır. Gazi Şevki Akbar'ın dedeleri Kırımdan İzmit'e göç etmişlerdir. 93 Harbi, Balkan Harbi (annesi ve babası tarafından 2 akrabası şehit) Çanakkale Savaşı (amcası ve babası), İstiklal Harbi (küçük amcası) Kore Savaşı (kendisi) ve Kıbrıs Savaşı (dayısının oğlu) olmak üzere bu savaşlarda aile fertleriyle beraber mücadelede bulunmuştur.

 

- Kore Savaşına Hangi Vesile İle Gittiniz?

1950 yılında muharebe kursuna giderken seçmeli olarak yolladılar. 28 tümendik bizim birliğimiz gitmedi fakat benimle beraber 12 kişi seçildi.

- Kore'ye Gidişiniz Ne Şekilde Oldu?

Buradan İskenderun limanına gittik oraya Amerikan gemileri geldi ve 21 gün 21 gece süren deniz yolculuğu sonunda Kore’ye vardık. Kore’ye ayak bastıktan sonra Kuzey Kore’ye hareket ettik. Savaş Kuzey ve Güney Koreliler arasındaydı. Hava çok soğuktu birliğimizle 2 kişilik çadırlarda kaldık.

- Unutamadığınız Bir Anınızı Bizimle Paylaşır mısınız?

Gemiyle olan yolculuğumuz sırasında kaptan depoya yanlışlıkla benzin yerine su koymuş. Bu sebeple bir süre sonra gemimiz durdu diğer birlikler gittikten sonra biz anca yola devam edebildik.

- Kore'de Ne Kadar Kaldınız?

Orada 9 ay kaldık. Tüm birliğimiz dağılmıştı ve memleketlere gönderilmesi için askerler arasında komutanımız kura çekilişi yapacaktı. Biz o sırada 15 günlüğüne dinlenmeye alınmıştık. Komutanımız adil bir komutandı kendi birliğini kayırmadan gerçekten kura sonucuna göre hareket etti. O sırada kurnaz bir arkadaşımız kendisini benim yerime gönderttirmek istedi fakat komutanımız bunu fark ederek yine benim dönmemi sağladı.

- Hatırladığınız Asker ve Muhabere Arkadaşlarınızın İsimleri Nelerdir?

Değirmendereli Ali Efendi, Adapazarlı İhsan Şengün, İstanbul’dan Ercan aşağı yukarı 8 arkadaş aynı bölükten gitmiştik.

- Türkiye'ye Döndükten Sonra Ne İşle Meşgul Oldunuz?

Askerden döndükten sonra Seka fabrikasında çalışmaya başladım Orada 27 sene 7 ay çalıştım. Orda sevilen bir insandım emekli olmamı istememişlerdi.

- Gazilik Maaşınız Kaç Senesinde Bağlandı?

Aylığım 1976 yılında bağlanmıştır. Aylığım vaktinden geç bağlandı, bunun üzerine orman memuru olan dayıma dilekçe yazdırttım, o çok kibar bir ağızla yazdı. Ben tekrardan Osmanlıcayla kaleme aldım ve iadeli taahhütlü olarak gönderdim. Bunun üzerine şubeye yönlendirdiler askerlik kaydım oluğu halde şube biraz gevşek davrandı, albayın araya girmesiyle işlemlerimi hızlandırdılar. Bağlanmayan maaşımı bağladıklarında gecikmiş ayların parasını toplu olarak verdiler.

- Ailenizde Savaşa Katılmış Gazi veya Şehit var mı?

Bir anne babamın tarafından bir babamın tarafından Balkan harbinde şehidimiz vardır. Amcam seferberliğe Çanakkale’ye gitmiştir çok geçmeden babamda Çanakkale’ye gitmiş ve gazi (malul olmadan) olarak dönmüşlerdir. Ben Kore Savaşından döndükten sonra dayımın oğlu da Kıbrıs’a pilot olarak gitmiştir.

- Gazilik Hizmetlerinden Faydalanıyor musunuz?

Belediye tarafından ücretsiz seyahat kartları gönderdiler fakat pek yürüyemediğimiz için yaşımızdan dolayı gezme imkânı bulamıyoruz. Her öğün yemeğimiz belediye tarafından gelmekte aynı zamanda erzakta göndermektedirler. Elektrik, su, telefon faturamız devlet tarafından ikram edilmektedir.

Kısa Değerlendirme

Kore savaşı 1953 yılında son bulmuştur. Toplam 4 milyona yakın asker ve sivil ölmüş, bunlardan 741 kadar Türk askerimiz şehit olmuştur. Tarihte en çok kaybımızı, Güney Kore’nin Pusan şehrine çıkan ilk Türk tugayımızdan 718 askerimizin şehit düşmesiyle vermişizdir. Bunu nedenine baktığımızda karşımıza iki farklı iddia çıkmaktadır. Bir görüşe göre tercüman olmaması sebebiyle bu ağır kaybımızı vermişizdir. Sonradan gönderilen Tuna Baltacıoğlu adlı tercüman bu ağır kaybın nedenini Amerikalıların çekilin uyarısını Türkçe söylemedikleri için Türk askerlerimizin bunu anlamaması olarak açıklamıştır.

Diğer bir görüşte ise "Kore Savaşı" adlı kitabın yazarı MİT’te 27 yıl çalıştıktan sonra emekli olan Bülent Ruscuklu araştırmalarında tercüme sorunundan dolayı kayıp verildiğine rastlamamıştır. Bu kaybın sebebini Birleşmiş Milletlere bağlı birlikler arası haberleşmenin kesilmesine bağlamıştır.

 

Varlıkları, ruhen ve bedenen hala içimizde olan şehitlerimizi rahmetle anıyoruz…