Anasayfa Homepage Heim  
 

 
 
 
 
 

 

 

GAZİ VE ŞEHİT AİLELERİ AR-GE MERKEZİ

 

KORE GAZİSİ MEHMET KAHYA İLE RÖPORTAJ

Merve Ayaz
3. Sınıf Öğrencisi
Sakarya Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

 

Kore Gazimiz, Kutup Yıldızımız Mehmet KAHYA (1929 doğumlu) ile 1950-1953 yılları arasında yapılan Kore Savaşındaki yaşanmışlıklarına, silah arkadaşlarına ve anılarına dair yapılan röportaj:

- Kore'ye Gidişiniz Ne Şekilde Oldu?

Kore’ye 25 Eylül 1950 yılında İskenderun’dan vapura bindirilip gittik.23 gün 23 gece sonunda Pusan limanına vardık. Oradan trenle 2 günde Tegu şehrine gittik, orda 1 ay eğitim gördük. 25 Kasım 1950 yılında cepheye gittik. 28 Kasımda Kunuri meydan savaşına katıldık. Eğer 10 gün sonra inseydik Amerikan ordusunu % 100 denize dökecekti Çin ordusu.7gün aç kaldık Kunuri meydanında.

- Unutamadığınız Anılarınızı Bizimle Paylaşır mısınız?

12 Temmuz 1951 yılında bayram namazı kılmak için toplanmıştık. Etrafı birdenbire sis kapladı. Allah’u Teala’nın huzuruna çıkacağımız anda büyük bir mucize gerçekleşti ve bizi düşmanlardan gizledi.

Çinliler ay ışığında ilerliyorlardı buz tutmuş gölün üzerinde. Bizde dağlık yerdeyiz.Bir çavuşumuz ay ışığında ilerleyen Çin ordusunu fark etti ve işaret verdi.Ateş etmeye başladık.Sabah olduğunda çok değerli Tuğgenaral Tahsin YAZICI geldi. Çavuşa neden emirsiz ateş ettiniz diye sordu. Çavuş “eğer ateş etmeseydik ne siz nede biz burada olmayacaktık generalim” diyerek cevap verdiğinde çavuş teğmenliğe yükseldi.

Mataralarımızda su azalmıştı. Bir asker arkadaşımız mataralarımızı alıp suya indi. Döndüğünde 10 düşman Çin askeri esir alıp bulunduğumuz yere getirdi. Çinlilere sordular, sizi nasıl buldu bizim asker diye. Çinlilerde “bir tek sizin asker değildi, etrafımızı yeşil sarıklı askerleriniz kapladı” diye cevap verdiler.

- Kore'de Ne Kadar Kaldınız?

Kore’de 10 aya yakın kaldık.13 Temmuz 1951 yılında kurayla ayrıldık. Dönüşümüz daha uzun sürdü. İstanbul Limanına geldiğimizde dönemin Başbakanı Adnan Menderes bizi törenlerle karşıladı. 2 tane koç kestirmiş. Koçun kanına sağ ayaklarımızı bastırdılar.

- Hatırladığınız Asker ve Muhabere Arkadaşlarınızın İsimleri Nelerdir?

Karapürçek Mehmet KARA, Akyazı Yusuf FURUNCU, Akyazı Kamil BOZKURT, Pamukova Eşref ÖZ, Ali Fuat Paşa Nizamettin DEMİR, Geyve Cemal TOPÇU, Rasim YAMAN, Mehmet AYGÜN (amca oğlu).

- Türkiye'ye Döndükten Sonra Ne İşle Meşgul Oldunuz?

Askerden döndükten sonra Tekelde bekçi olarak 20 sene çalıştım ve oradan emekli oldum.

- Gazilik Maaşınız Kaç Senesinde Bağlandı?

Aylığım 1976 yılında bağlanmıştır. Turan FEVZİOĞLU mecliste gazilerin hakkını aradı.Süleyman DEMİREL zamanında 165 lira vatani hizmet maaşıydı.Kenan EVREN zamanında maaşlarımız kesildi.Sonrasında 1996 yılında haklarımızı aldık.Şu anki gazi maaşım 520 liradır.

- Tahsin YAZICI NASIL BİR İNSANDI?

Tahsin YAZICI çok değerli bir paşaydı. Çok az rastlanır böyle insanlara.Çok alçak gönüllü biriydi.Cephanedeyken biz gelir hepimizle selamlaşırdı. Selamlaşmadan geçmezdi.

- Gazilik Hizmetlerinden Faydalanıyor musunuz?

Belediye tarafından ücretsiz seyahat kartları gönderdiler fakat pek yürüyemediğimiz için yaşımızdan dolayı gezme imkânı bulamıyoruz. Elektriği %40 indirim, suyu %50 indirimli ödüyoruz. Özel hastanelerden ücretsiz yararlanıyoruz. İlaçlarımızı alırken kesinti yapılmıyor diyorlar ama yapılıyor. Otobüslerde gazi çocukları ücretsiz yararlanabiliyor ama 25 yaş altındakiler için geçerliymiş.

SAMSUNG Kore Gazileri torunlarına sağladığı burs imkânından faydalanıyor musunuz?

Mehmet Kahya’nın kızı cevap veriyor: Hayır Samsung’un burs verdiğinden haberimiz yoktu.

Kısa Değerlendirme

Kore Savaşı 1950 yılında başlayıp 1953 yılında son bulmuştur. Sıcak Savaş bitse de Ülkede hala Kuzey Kore-Güney Kore arasında soğuk savaş devam etmektedir. Üç yıl süren Kore Savaşı sonunda Türk Tugayının toplam kaybı 937 şehit ve 2068 yaralı olarak kayıtlara geçilmiş. Kuzey Kore 520.000, Kızıl Çin 900.000, Güney Kore ise 147.000 kayıp vermiş. Toplam 4 milyona yakın asker ve sivil ölmüş. Şimdi Kore'de o kan ve barut dolu serüvenin bir anısı olarak Kumyangjangni'de "Türk Zafer Anıtı" ve bir de Puson'da Birleşmiş Milletler Ordusu Mezarlığı'nda "Türk Şehitliği" bulunuyor. Güney Kore'nin Pusan kentinde bulunan ve Birleşmiş Milletler tarafından yaptırılmış olan şehitliktir. Kore Savaşı'nda hayatını kaybetmiş askerler BM Çokuluslu Gücü'nün askerleri için yaptırılmıştır. Şehitlik içerisinde Türk askerlerinin yattığı kısıma "Pusan Türk Şehitliği" adı verilmiştir.

14,4 hektarlık bir alanda kurulu olan Kore Savaşı Mezarlığı 18 Ocak 1951'de inşa edilmiştir.

Kore Savaşı Mezarlığı'nda 462 Türk şehit, 36 Amerikalı, 117 Hollandalı, 34 Yeni Zelandalı, 281 Avustralyalı, 378 Kanadalı, 44 Fransız, 1 Norveçli, 36 Güney Koreli, 11 Güney Afrikalı, 885 İngiliz ve 15 milliyeti bilinmeyen şehit askerler yatmaktadır. Savaş Mezarlığı'nda, her askerin adını ve milletini belirten yazılı bir taş bulunmaktadır.

SOSYAL HAKLARI AÇISINDAN BAKARSAK

Kore Gazilerimiz tam anlamıyla ne gibi haklara sahip oldukları konusunda tam olarak bilgi sahibi değiller. Örnek olarak Samsung’un Kore gazi torunlarına verdiği burstan Mehmet Kahya’nın ve ailesinin haberi olmayışı. Oysaki Samsung Electronics Türkiye, Toplum Gönüllüleri Vakfı işbirliği ile Kore Savaşı gazilerinin torunlarının, üniversite eğitimine katkı sağlıyor. Toplum Gönüllüleri Vakfı işbirliği ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin katkılarıyla hayata geçen Samsung Kore Gazileri Eğitim Bursu’na, Türkiye’deki ve / veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki üniversitelerde (önlisans, lisans, yüksek lisans veya doktora seviyesinde) eğitim gören ve Kore gazisi torunu olan gençler başvuruda bulunabilecek.

Samsung Electronics Türkiye Başkanı Sung Yong Hong, Kore Gazileri Eğitim Bursu projesiyle ilgili olarak; “Kore Savaşı’nı takiben, Güney Kore ile Türkiye arasında özel bir bağ oluştu. Samsung Türkiye olarak biz de, 60 yılı aşkın süredir devam eden bu bağı daha da kuvvetlendirmek, Kore Savaşı gazilerini onurlandırmak ve minnetle anmak adına, gazilerimizin torunlarının eğitimlerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi. Yalnızca online başvuruların kabul edileceği üniversite eğitim bursu hakkında detaylı bilgiye, www.samsung.com/tr/burs veya www.tog.org.tr adreslerinden ulaşılabilir.

Dünyanın teknoloji öncülerinden Samsung Electronics, Kore Savaşı gazilerine duyulan minnetin bir ifadesi olarak hayata geçireceği sosyal sorumluluk projesini duyurdu. Proje kapsamında Samsung, Kore Savaşı gazilerinin torunlarına üniversite eğitim bursu sağlayacak. Sunulan hakların dernekler,bakanlıklar tarafında en ücra köşede bulunan gazilerimize dahî duyurmaları gerekmektedir. Toplum olarak da gazilerimize sahip çıkmalıyız.