Anasayfa Homepage Heim  
 

 
 
 
 
 

 

 

OKUYUCU MEKTUPLARI

 

Sosyal AR-GE Derneği'ne gelen mektupları, şeffaflık ve bilginin paylaşıldıkça artacağı hususlarına olan inancımızdan dolayı bu köşede sizlerle paylaşıyoruz. Bundan böyle bu köşede hem gelen mektuplara, hem de verdiğimiz (özet halindeki) cevaplara yer vereceğiz. Bütün okuyucularımıza ve bizlere mektup yazanlara teşekkürlerimizi sunarız.

Sosyal Ar-Ge Derneği Yönetimi

 
12 MAYIS 2013
Ücretsiz Ulaşım Müjdesi

Sayın Sosyal Ar-Ge Dernek Yönetimi,

Başbakanımız 21 Mart 2012 grup toplantısında birçok maddeyle birlikte tüm yurtta toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanma şartını yeniden düzenleyerek; "Şehit ve Gazilerimizin tüm çocukları bu haktan yararlanacak. Toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmak için artık sosyal güvence şartı aranmayacak" demişti. Fakat çıkan kanunla tüm çocukları yerine sadece bakmakla yükümlü oldukları çocuklarına ücretsiz seyahat hakkı verilmiştir. Şehit ve Gazi aileleri hayal kırıklığına uğramıştır.

Başbakanımız 12 şubat 2013 grup toplantısında milyonlara, Şehit ve Gazilerin çocukları ile anne babaları engelli ve yaşlı vatandaşlara ücretsiz ulaşım müjdesi verdi.

Bu kapsamda, ücretsiz seyahat hakkından faydalanan Şehit Yakını sayısı 39.240, Gazi ve Gazi Yakını sayısı 39.082, Muharip Gazi ve Eşi sayısı ise 84.260 olmak üzere toplam 127.482’dir.

Ücretsiz Seyahat Hakkından faydalanamayan, vazife malullüğü kapsamında şehitlerin çocukları ile anne ve babaları sayısı 11.250, Gazi çocukları ile anne ve babaları sayısı 20.940, Muharip gazi çocukları ile anne ve babaları sayısı ise 300 olmak üzere toplamda 32.490’dır.

Diğer taraftan, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) veri tabanından alınan 2012 yılı verilerine göre ülkemizde 65 yaş üzerindeki yaşlıların genel nüfusa oranı yüzde7,51, sayıları ise yaklaşık 5.682.000’dir.

Ayrıca, 2002 yılında yapılan Türkiye Özürlüler Araştırması sonuçlarına göre ülkemizde yaklaşık 8,5 milyon engelli birey bulunmakta, bunların yaklaşık 1,6 milyonluk kısmı da 65 yaş ve üstü gruptan oluşuyor. Başka bir ifade ile engellilerin yaklaşık olarak yüzde 19’u yaşlıdır. Toplam da 12.614.490 kişiye bu hak tanındı.

Ücretsiz ulaşım müjdesinde de Şehit ve Gazilerin Tüm çocuklarının (25 ve üzeri) yararlanmayacağı ortaya çıkmış Şehit ve Gazi aileleri tekrar hayal kırıklığına uğramış,tahmini olarak 250.000 kişi bu haktan yararlanamamıştır. 12.614.490 kişiye 250.000 kişi daha eklendiğinde devletimiz maddi olarak zor bir duruma mı düşecektir?

Başbakanımız, “IMF’den borç alan ülke konumundan, IMF’ye borç veren ülke konumuna yükseldik. Dün alan el idik, bugün veren el oluyoruz’’ dedi.

İktidara geldiklerinde Merkez Bankası'ndaki döviz rezervinin 26 milyar dolar civarında olduğunu, şuan ise Merkez Bankası'nın kasasında tam 127 milyar dolar döviz rezervinin olduğunu açıkladı.

"79 Yılda 6 Bin Kilometre Duble Yol Yapılmışken, 8 Yılda 13 Bin Kilometre Duble Yol Yaptık" dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Artık Türkiye, bir bölgesel güç, aynı zamanda Türkiye bir küresel aktör" dedi. Babacan 3 yıl öncesine göre kişi başına milli geliri 3'e katlayan, istikrar konusunda da dünyada parmakla gösterilen bir ülke olduğunu bildirdi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Türkiye'ye sığınan Suriyeli sığınmacılar için "AFAD'ın nakit olarak harcadığı miktar 750 milyon liradır. BM standartları olarak hesaplandığında Türkiye'ye maliyeti 1,5 milyar dolardır. Bunlar maliyetlerle birlikte toplam rakamlardır" dedi.

Bütün bu gelişmelere baktığımızda Devletimiz 250.000 kişi daha ücretsiz seyahat hakkından yararlandırırsa maddi olarak zorlanmayacaktır.

Sayın YÖNETİM, sonuç olarak Şehit ve Gazilerin çocukları arasında pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Kaç yaşında olursa olsun babasının, annesinin gözünde o çocuktur. Kaç çocuğunuz var? Büyük küçük ayrımı yapmadan Anne Baba çocuklarının toplam sayısını söyler; Çocuklarının hepsi eşittir.

TBMM’de kayıtlarında yaş ayrımı yapmıyor; Recep Tayyip ERDOĞAN 4 çocuk, Cemil ÇİÇEK 3 çocuk, Bülent ARINÇ 2 çocuk, Binali YILDIRIM 3 çocuk, Hüseyin ÇELİK 3 çocuk babasıdır deniyor.

25 yaşını geçtiğimiz için Ayrımcılık yapılmasın. Üvey evlat muamelesi görmek istemiyoruz. Toplu taşıma araçlarından Tüm çocukların yararlanması için Bakmakla yükümlü olma şartı kaldırılmalıdır. Gazilerin ve Şehitlerin Tüm çocukları hiçbir şarta tabi olmadan ömür boyu bu haktan yararlanmalıdır. Bizler Gazi’nin yada Şehit’in ailesi olarak kamu kurum ve kuruluşlarından saygı görmek istiyoruz. 2006/16 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca gazilerin eş, anne, baba ve çocukları kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislerden bu kurum ve kuruluşların kendi personeline uyguladığı ücret tarifesine göre yararlandırılır. Uygulamada Çocuğun tanıtım kartı olmadığı için sorun oluyor. Babalarımızın Gazilik, Şehitlik onurunu tanıtım kartıyla (Gazi Ailesi-Şehit Ailesi) ömür boyu taşımak istiyoruz. Güçlü,sosyal bir devletin gereğinden biride bu olmalıdır. Bizleri dikkate alacağınıza yürekten inanıyorum. Saygı ve sevgilerimle…

Kürşat Kara