Anasayfa Homepage Heim  
 

 
 
 
 
 

 

 

01 MAYIS 2013

 

Sosyal Ar-Ge Derneği, “Sevgiye Engel Yok” Programları Düzenliyor

 

Sosyal Ar-Ge Derneği, Prof. Dr. Ali Seyyar ve Ayhan Yarıcı’nın birlikte yürüttükleri “Sevgiye Engel Yok” Programının organizasyonunu üstlendi. 2013 yılında değişik il ve ilçelerde düzenlenmesi planlanan programlar çerçevesinde toplumda engellilere yönelik sosyal duyarlılığın artırılması amaçlanmaktadır. Şimdiye kadar daha çok üniversiteler, belediyeler, dernekler ve müftülüklerden gelen talepler üzerine gönüllü olarak eğitim programları yapan Ali Seyyar ve Ayhan Yarıcı, bundan böyle Sosyal Ar-Ge Derneği’nin bilimsel faaliyetlerine destek vermek üzere hareket edeceklerdir. “Sevgiye Engel Yok” programından yararlanmak isteyen kurum ve kuruluşlar, Sosyal Ar-Ge Derneği’nin adresine yazılı olarak müracaat edebilirler veya derneğin e-mail adresinden programla ilgili daha geniş bilgi isteyebilirler. Aşağıdaki bilgiler, derneğin hazırladığı tanıtım broşüründen derlenmiştir.

 

SOSYAL AR-GE DERNEĞİ

(SOSYAL BİLİMLER, POLİTİKALAR VE MESLEKLER EĞİTİM, ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME DERNEĞİ)

 

SUNAR

 

“SEVGİYE ENGEL YOK” PROGRAMI

 

Prof. Dr. Ali Seyyar: Özürlü Dostu Bir Bilim İnsanından Engelli Sahabilerden Esintiler

Ayhan Yarıcı: Bir Spastik Şowmenden Asrın En Sakat Gösterisi

 

HEM DÜŞÜNDÜRÜCÜ HEM GÜLDÜRÜCÜ


Prof. Dr. Ali Seyyar ve Stand-Up’çı Ayhan Yarıcı

 

PROF. DR. ALİ SEYYAR: TÜRKİYE’NİN EN ÖZÜRLÜ DOSTU BİLİM ADAMI

1960’da Sakarya’da doğan Ali Seyyar, 1967’den 1993’e kadar Almanya’da yaşadı. İlk ve orta eğitimini Ulm’de tamamladı. Mannheim Üniversitesi, İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Almanya’da Bakıma Muhtaçların Sosyal Güvenliği” konulu teziyle doktor oldu. 1998’den beri Sakarya Üniversitesi, İktisadî ve İdarî Bilimler Fakültesinde öğretim üyesidir. 2003-2009 dönemlerinde T.C. Başbakanlık-Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nda kurum danışmanlığı yapmış ve 2005 tarihli “Özürlüler Kanunu”nun hazırlanmasında aktif rol üstlenmiştir. 80’nin üzerinde bilimsel makalesi ve 30 kitabı bulunan Ali Seyyar, özürlü dostu sosyal politikalar alanında Türkiye’de en çok bilimsel çalışma yapan bir bilim adamıdır. Ayrıca engelli sahabilerin hayatını ve asr-ı saadetteki sosyal konumlarını kitaplaştıran ilk yazardır. Konferanslarında İslâm’ın ve Peygamberimizin engellilere tanıdığı hakları tiyatral bir şekilde masaya yatırarak günümüzde özürlü dostu sosyal politikaların nasıl şekillenebileceğinin yollarını göstermektedir. Engellilerle ilgili yayınlanmış kitapları şunlardır:

1.) BAKIMA MUHTAÇLARIN SOSYAL GÜVENLİĞİ; Sakarya Üniversitesi Matbaası; Adapazarı; 1999 (Yayımlanmış Doktora Tezi: 210 sayfa).

2.) SOSYAL SİYASET AÇISINDAN ÖZÜRLÜLÜĞE KARŞI MÜCADELE; Türdav Yay.; İstanbul; 2000 (280 sayfa).

3.) SOSYAL SİYASET AÇISINDAN ÖZÜRLÜLER POLİTİKASI (ALMANYA-TÜRKİYE MUKAYESELİ); Türdav Yay.; İstanbul; 2001 (224 sayfa).

4.) TEORİK VE PRATİK BOYUTUYLA SOSYAL BAKIM; T.C. Başbakanlık, SHÇEK-Yay.; Ankara; Aralık-2004 (228 sayfa). [II. genişletilmiş Baskı: Şefkatli Eller Yayınları; 2007; 380 sayfa].

5.) ÖZÜRLÜLERE ADANMIŞ SOSYAL POLİTİKA YAZILARI; Adapazarı Büyükşehir Belediyesi Yayınları; Mayıs 2006. (358 sayfa).

6.) TIBBÎ SOSYAL HİZMETLERDE MANEVÎ BAKIM; Şefkatli Eller Yayınları; Ankara; Ekim 2007; (269 sayfa). [II. genişletilmiş Baskı: Rağbet Yayınları; 2010; 375 sayfa].

7.) MEŞHUR ORTOPEDİK ÖZÜRLÜLER; Hayat Yayınları; İstanbul; Mayıs 2006. (152 sayfa).

8.) MEŞHUR KÖRLER VE SAĞIRLAR; Hayat Yayınları; İstanbul; Mayıs 2006. (139 sayfa).

9.) MEŞHUR RUHSAL ÖZÜRLÜLER; Hayat Yayınları; İstanbul; Mayıs 2006. (121 sayfa).

10.) ÖZÜRLÜLERE ADANMIŞ ÖYKÜLER, FIKRALAR, BİLMECELER; Hayat Yayınları; İstanbul; Mayıs 2006. (170 sayfa).

11.) YILDIZLAR ENGEL TANIMAZ: BEDENSEL ÖZÜRLÜ SAHÂBÎLERİN HAYATI; Aşiyan Yayınları; İstanbul; Nisan 2007. (282 sayfa) [IV. Baskı; Rağbet Yayınları; 2012).

12.) ZİHİNSEL ÖZÜRLÜLÜK AÇISINDAN ŞAKACI SAHABİ HZ. NUAYMAN; Rağbet Yayınları; Temmuz 2010.

 

AYHAN YARICI: TÜRKİYE’NİN EN SPASTİK “SHOWMAN”İ

Ayakta sözlü espri yapabilme sanatıdır “stand up”çılık. Spastik özürlü Ayhan Yarıcı, ayakta kendi başına zor durabildiği için, bu sanatı oturarak yapmak mecburiyetindedir. Bu sanat, ikinci kişiyi kaldıramayacak kadar zor bir zanaat. İkinci bir kişi, stand-up”çının karizmasını sarsar. Kahramanlık, tek bir kişinin özel marifetiyle ortaya çıkar. Ayakta yapılamayan bir “stand-up”çılığın hakkını nasıl veriyor o halde Ayhan Yarıcı? Üstelik konuşma bozukluğuna rağmen. Sahneye çıktığında tıpkı kekeme ses sanatçısı gibi konuşma kabiliyeti birden ortaya çıka verir…ama o güldürücü olduğu kadar düşündürücü hayat hikayelerini ayakta anlatamaz bir türlü…bir denge meselesi var… Ayhan Yarıcı, alternatif bir “stand-up”çılığı denemek zorundadır…fizikî hareketsizlik bir “stand-up”çı için bir handikaptır, yani Ayhan Yarıcı, o çok sevdiğimiz ama içi acı gerçeklerle dolu olduğunu bildiğimiz bir engel ile karşı karşıyadır. Hayata bakışının bir yansıması olarak onun istikrarlı nüktedanlığı, bu fizikî engeli aşacak kadar güçlüdür gerçi zaruretlerin kaçınılmaz bir yansıması olarak onun “stand-up”çılığı, “sit down”çuluğa dönüşüyor ama o gücünü zihnî atraksiyonlarından alıyor, hem de diğer klasik “stand-up”çılardan farklı olarak ne sağa sola koşarak, ne bir yerlere tırmanarak, ne de yere yatıp kalkarak. Espritüel sözlerine bedensel hareketlerle güç katamayan Ayhan Yarıcı, sözlerini anlamsal âlemden yeni farkındalık bilinci geliştirerek güçlendirmektedir. Sözün gücü, yine sözün derin anlamlarında gizli olduğunu, hikmetin ortaya konulması sosyal hayattaki acı tezatları doğru yansıtmakta olduğunu Ayhan Yarıcı’dan öğreniyoruz. Herkesi güldürerek hatta kahkahalara boğarak manasız bir boşluk içinde kırıp geçirmek değil Ayhan Yarıcı’nın misyonu. Onun inceden inceye verdiği mesajlar, kimseyi kırmadan hep dinleyicilerin vicdanlarına hitap ederek toplumsal olaylardan hareketle daha sosyal sorumlu olmalarına yöneliktir. Profesyonel bir “stand-up”çı pardon bir “sit-down”cu için güldürmek, rutin bir marifettir. Gül(dür)menin ötesinde kendimizi görebilmeyi ve tanıyabilmeyi sağlayan bir “showman” ise tefekkür arenasında aynı zamanda bir sosyal pedagogtur. Ayhan Yarıcı’nın nevi şahsına münhasir “sit-down”culuğu, “stand-up”çılık ve sosyal eğitimcilik boyutlarıyla ele alındığında multi-fonksiyonel bir eğlence programıdır. Ayhan Yarıcı’nın kendine has programında gülmeye ihtiyacı olan herkes rahatlıkla gülebilir, güldüğü konuları ve anekdotları (bilahare) irdeleyenler ise toplumun sosyal yaralarını da gönül dünyasında hissedebilir. Gülmek ve düşünmek gibi birbirine iki zıt hasleti yan yana getirebilen kaç “stand-up”çımız var ki?

 

BASINDAN:

MAMAK BELEDİYESİ'NDEN 'RUHSAL ZEKÂ İLE ENGELLERİ YIKMAK' KONULU PANEL

06 Aralık 2011

ANKARA - Mamak Belediyesi, Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Etkin Yaşam Platformu işbirliği ile 'Ruhsal Zeka ile Engelleri Yıkmak' konulu panel düzenledi. Programda Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ali Seyyar’ın yazdıkları, engelli tiyatrocu Ayhan Yarıcı’nın yaşantısı ve engelli yaşam hikayeleri slaytlar eşliğinde anlatıldı.

Mamak Belediyesi ve Etkin Yaşam Platformu’nun birlikte hazırladığı program, Mamak Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. "Ruhsal Zeka İle Engelleri Yıkmak" konulu panelde, Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ali Seyyar, engelliler için yazdığı eserlerden kesitler ve engelli bireylerin yaşamlarından örnekler sundu. Panelin ikinci konuğu da kendisi de engelli olan tiyatrocu Ayhan Yarıcı idi. Yarıcı da engeller dolu yaşantısını stand up gösterisi halinde seyircilerle paylaştı. "Ruhsal zeka ile engelleri yıkmak” konulu panel, hikayeler ve birbirinden ilginç slaytlar konuklardan büyük ilgi gördü.

Mamak Belediyesi olarak yaptıkları tüm çalışmalarda engelli vatandaşların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduklarını belirten Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, amaçlarının engelli vatandaşların karşılaşabilecekleri sorunları en aza indirgemek olduğunu söyledi. Akgül, "Sağlıklı toplum engellerine sahip çıkan toplumdur. Yerel yönetimler olarak bizim görevimiz engelli vatandaşlarımızı tespit edip, yaşamlarında yardımcı olmaktır. Yerel yönetimler olarak fiziki şartları düşünüyoruz. Hepimiz birer engelli adayıyız. Bunun bilinci ile sizleri hayatın her kademesinde yanımızda görebilmek için sokaklarımızı, caddelerimizi, yollarımızı binalarımızı engelli vatandaşlarımıza kolaylık sağlayacak şekilde planlıyoruz. Her zaman engelli vatandaşlarımızın yanındayız." dedi.

(CİHAN)

 

İLKOKUL MEZUNU İLE PROFESÖR BİRLİKTE SEMİNER VERİYOR

06 Mayıs 2011

SAKARYA - Sakarya'da bir ilkokul mezunu ile bir profesör okullarda birlikte seminer veriyor.

Engellilere yönelik çalışmalarıyla tanınan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Seyyar ile ilkokul mezunu spastik engelli Ayhan Yarıcı, Büyükşehir Belediyesi tarafından orta öğretim okullarında gerçekleştirilen ‘Sevgiye Engel Yok’ seminerlerini birlikte veriyor. Bugüne kadar 2 bin öğrenciye ulaşan Seyyar ve Yarıcı, “Birbirimizden çok şey öğreniyoruz.” dediler.

Sakarya, ilginç bir seminer dizisine ev sahipliği yapıyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Sevgiye Engel Yok’ seminerinde en çok semineri veren isimler dikkat çekiyor. Bir profesörle bir ilkokul mezunu birlikte seminere katılıyor.

Prof. Dr. Ali Seyyar, Ayhan Yarıcı ile çalışmaktan son derece mutluluk duyduğunu ve büyük bir keyif aldığını belirterek, “Seminerler çok verimli geçiyor. Öğrenciler, karşılarında engellilerin sorununu engelli birisinden dinliyor. Hem akademik yönden hem de engelli olmanın zorluğunu yaşayan bir kişinin engellilerin durumunu anlatması etkili oluyor. Ben Ayhan’dan, Ayhan da benden çok şey öğreniyor. Seminerde birbirimizi tamamlıyoruz. Ayhan’ın kıvrak zekasına ve espri gücüne de hayranım. Kendini çok iyi yetiştirmiş. Engellilerin yaşadığı zorlukları etkili bir dille anlatıyor.” diye konuştu.

Ayhan Yarıcı ise bir profesörle çalışmaktan ve birlikte seminer vermekten onur duyduğunu dile getirerek, “Bir profesörle, sıradan bir engellinin birlikte seminer vermesi önce öğrencileri şaşırtıyor. Sonra alışıyorlar. Öğrencilere biraz espri katarak bir engelli olarak yaşadığım sıkıntıları dile getiriyorum. Bu da etkili oluyor. Bu güne kadar 2 bin öğrenciye ulaştık. Öğrencilere bir şey anlatmak beni o kadar çok mutlu ediyor ki anlatamam. Öğrencilerle birlikte olurken kendimi çok iyi hissediyorum.” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Davut Yüce ise seminerlerin bu eğitim dönemindeki bölümünün sona erdiğini, gelecek sene devam edeceğini kaydetti. Engelli bireylerin toplumla bütünleşme sürecinin ilk aşamasının okul kültürü olduğunu kaydeden Yüce, şöyle dedi:

“Bu yaklaşımdan dolayı ‘Sevgiye Engel Yok’ seminerleri düzenledik. Engelli bireyin toplumla bütünleşme sürecinin ilk aşaması okul kültürüdür. Bu yaklaşımdan hareketle, toplumun engellilere bakış açısına yönelik ilk olumlu kazanımları okullarda oluşturmayı hedeflediğimiz projeyle, okul yöneticilerinden öğretmenlere, yardımcı personelden öğrenci ve velilere kadar engellilere yardımcı olmalarını teşvik etmek için, engelli olmayan öğrencilerin, engellilik konusunda bilgilendirilmesini sağladık.”

(CİHAN)

 

AĞRI İBRAHİM ÇEÇEN ÜNİVERSİTESİ'NDE DÜNYA ÖZÜRLÜLER GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü etkinlikleri çerçevesinde Ali Seyyar konferans verdi

07 Aralık 2012

 

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde (İÇÜ) 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü etkinlikleri çerçevesinde konferans gerçekleştirildi.

Üniversitenin Nezehat Çeçen Konferans salonunda gerçekleşen programa konuşmacı olarak Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Seyyar katıldı. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü Engelli Bakımı ve Rehabilitasyonu Programı'nın organize ettiği programda konuşan Prof. Dr. Ali Seyyar, ülkemizde istihdam politikalarının sağlam insanlar düşünülerek hazırlandığını söyledi. "Emek piyasasına giremeyen, alın teriyle ekmek parası kazanamayan engelliler büyük problem yaşıyorlar. Hem sosyal alanda hem de emek piyasasına girmeleri noktasında önlerinde engeller var" diyen Prof. Dr. Ali Seyyar, 50'den fazla işçi çalıştıran ticarethanelerin yüzde 3 oranında engelli çalışma zorunluluklarının olduğunu ve buna uyulmaması durumunda maddi para cezalarının uygulandığını kaydetti. Para cezalarının olmaması durumunda kimsenin engellileri istihdam etmeyeceğini de vurgulayan Prof. Dr. Ali Seyyar, ülkemizde engellilere yönelik pozitif ayrımcılığın 2010 yılından itibaren anayasal güvence altına alındığı, ancak Avrupa'nın bunu 30 yıldır yaptığını söyledi.

 

 

REFERANSLAR

Belediyeler

Bayrampaşa Belediyesi

Erenler Belediyesi

Esenler Belediyesi

Güngören Belediyesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

Küçükçekmece Belediyesi

Mamak Belediyesi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi

Sarıyer Belediyesi

Taraklı Belediyesi (Sakarya)

 

Valilikler ve Bunlara Bağlı Birimler

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü (Sakarya; Manisa-Turgutlu)

Batman Valiliği

Milli Eğitim Müdürlüğü (Sakarya-Kaynarca)

Siirt Valiliği

 

Dernekler

Aktif İşverenler Derneği (Almanya)

Alternatif Yaşam Derneği (Sakarya)

Banu Çiçek Hanımlar Derneği (Bozüyük)

Beyazay Derneği (İstanbul)

Canda Özür Olmaz Derneği (İstanbul)

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM Ankara ve Kocaeli Şubesi)

MÜSİAD (Gebze Şubesi)

Ortopedik Engelliler Derneği (Batman)

Sakarya Gönüllü Eğitimciler Derneği

Sosyal Ar-Ge Derneği (Sakarya)

Şuurlu Öğretmenler Derneği (Ankara; Trabzon; Rize)

 

Müftülükler

Altındağ Müftülüğü (Ankara)

Buca Müftülüğü (İzmir)

Fatih Müftülüğü (İstanbul)

Kâğıthane Müftülüğü (İstanbul)

Karamürsel Müftülüğü (Kocaeli)

Pamukova Müftülüğü (Sakarya)

Serdivan Müftülüğü (Sakarya)

 

Üniversiteler

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi-Engelli Bakım Bölümü

Bayburt Polis Meslek Yüksek Okulu

Beder Üniversitesi (Arnavutluk)

Bingöl Üniversitesi - Sosyal Hizmet Bölümü

Gümüşhane Üniversitesi–Sosyal Hizmet Bölümü

Sakarya Üniversitesi-Sosyal Hizmet Topluluğu

Sakarya Üniversitesi-Sosyal Siyaset Topluluğu

Süleyman Demirel Üniversitesi-Engelliler Araştırma Merkezi

Yalova Üniversitesi- Sosyal Hizmet Bölümü

 

Sendikalar

Eğitim Bir-Sen

Hak-İş Konfederasyonu

Hizmet İş Sendikası

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen)

Tes-İş Sendikası