Anasayfa Homepage Heim  
 

 
 
 
 
 

 

 

05 MART 2016

 

Sosyal Ar-Ge Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ali Seyyar,
Engelsiz Kalemler Uluslararası Kitap Fuarında

 

Engelsiz Dünya Platformu tarafından, 4-13 Mart tarihlerinde İstanbul CNR Kitap Fuarı'nda düzenlenen "Engelsiz Kalemler Uluslararası Yayım, Dergi ve İletişim Fuarı"nda, 7 ülkeden 27 engelli-engelsiz yazar okurla buluşmaktadır. Engelsiz yazar kategorisinde Prof. Dr. Ali Seyyar, Rağbet Yayınlarından çıkan konusu engelliler olan 9 kitabıyla katılmaktadır. Fuar vesilesiyle Türkiye’de engellilere dönük akademik çalışmalarıyla Ali Seyyar’ın ilk sırada yer aldığı tescillendi.

Engelsiz Dünya Platformu'nun, CNR Kitap Fuarı, Türkiye Basım Yayım Meslek Birliği iş birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'nun himayelerinde düzenlediği fuar programına, Türkiye, Almanya, Amerika, Arnavutluk, İngiltere, Azerbaycan ve Kazakistan'dan 27 engelli-engelsiz yazar ile 37 kuruluş katılmaktadır.

Fuarın açılışında, "Franz Kafka Ödüllü" merhum engelli yazar Prof. Dr. Nemat Kelimbetov ile dünya edebiyatında önemli yer tutan Cemil Meriç’in varislerine "İlham Ödülü" verilecek. Fuarda 192 eser yer almakta, bunlardan 9’u Prof. Dr. Ali Seyyar aittir. Ali Seyyar, “ENGELLİ AKADEMİSİ OLMADAN, ENGELLİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLEMEZ” sloganı ile Salon 1’de yerini almaktadır.


Foto: Prof. Dr. Ali SEYYAR, engellilere yönelik yazdığı eserleriyle CNR kitap fuarında

Kitap Fuarına engelli yazarların dışında yalnızca engellilerle ilgili yayım ve iletişim çalışmaları yapan yazarlar ve bilim adamları katılabilmektedir. Bu kapsamda daha çok engelli dostu sosyal politika ağırlıklı bilimsel çalışmalarıyla tanınan Ali Seyyar, tek engelli olmayan yazar olarak fuara 9 kitabıyla katılmaktadır. Ali Seyyar’ın son BİYOGRAFİK ÇALIŞMA “DÜNDEN BUGÜNE IŞIK TUTAN MEŞHUR ENGELLİLER” kitabı da açılışta okurlarıyla buluşmuştur.

Fuara katılan her engelli-engelsiz yazarın yanında gönüllü üniversite öğrencileri de görev almaktadır. Böylece birlikte yaşama kültürü, ilk kez bir kitap fuarı aracılığıyla da gerçekleşmiş oldu. Kitap severlerin, bundan böyle engelli yazarların çalışmalarına da ilgi göstereceği veya engellilerle ilgili kitaplara da merak edeceği ümit edilmektedir. Fuar ziyaretçileri, böylece engellilerin farklı yeteneklerine şahit olacaktır.

Engelli-engelsiz kitap fuarının sürdürülebilirliğinin önemli olduğunun altını çizen yetkililer, engelli-engelsiz yazarların çoğalmasıyla istihdam alanı ve yeni bir hedef kitlesinin oluşmasının, Türkiye'nin yerli ve milli uluslararası bir fuar programına kavuşmasını mümkün olabileceğini dillendirmektedir.

Türkiye’de Engellilerle İlgili En Çok Bilimsel Çalışma Yapan PROF. DR. ALİ SEYYAR Kimdir?

Evli ve bir çocuk babası olan Ali Seyyar, 1960’da Türkiye/Sakarya’da doğdu. 1967’den 1993’e kadar Almanya’da yaşadı. İlk ve ortaöğrenimini Ulm’de tamamladı. Mannheim Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olduktan sonra Saksonya Eyaleti’nde Özel Meslek Akademisinde okutmanlık yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünde doktora eğitim programına başladı. “Almanya’da Bakıma Muhtaçların Sosyal Güvenliği” konulu teziyle 1997 yılında doktor unvanını elde etti. 1998 yılından beri Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğretim üyeliği yapmaktadır. 2005 tarihli Özürlüler Kanunu’nun çıkmasında Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığında (Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünde) kurumsal danışmanlık hizmetlerinde bulundu. Sosyal Ar-Ge Derneği’nin onursal başkanı ve bu dernek çatısı altında kurulan “Dezavantajlı Sosyal Gruplar Merkezi” nin müdürüdür. 90’ın üzerinde bilimsel makalesi ve 40’ın üzerinde kitabı bulunmaktadır. Bu kitaplardan 16 tanesi engellilerle ilgilidir. Uluslar arası Engelsiz Kitap Fuarında ise Rağbet Yayınlarından çıkan 9 kitabıyla çalışmalarını tanıtacaktır. Engelli politikaları bağlamında alanında en ciddi çalışması: Dünyada ve Türkiye’de Engelli Dostu Sosyal Politikalar kitabıdır.


Photo: Prof. Dr. Ali SEYYAR is attending CNR Book Fair with his 9 published books for disabled people

WHO İS ALİ SEYYAR?

Ali Seyyar, married and father of one chield, is born in Turkey/Sakarya in 1960. He lived in Germany between 1967 and 1993. He completed the primary and secondary education in Ulm. After graduated from Mannheim University, Faculty of Economics he worked as teacher in a private vocational academy in Sachsen Country. After returning to Turkey forever he began with the doctor study in Istanbul University, Faculty of Economics, Department of Labour Economics and Industrial Relations and finished the examination for a doctor’s degree with the thesis “The Social Security Of People Needing Care”. He is teacher in Sakarya University, Faculty of Political since 1998. He worked as adviser for the formation of the ”Handicapped Law 2005” in Prime Ministry, Presidency of Handicapped Affairs (Head Office Of Services For Handicapped and Elderly People). Nowadays he is the honorary president of the “Social Research-Development Union” and the director of “Disadvantageous Social Groups Center” which is a unit o this union. He has written more than 90 scientific articles and 40 books. Circa 10 books are in belonging with handicapped people. In according with the handicapped politics the famaus book, he has written, is “Handicapped Friendlly Social Politics in the World and in Turkey”.

 

Kaynak: http://www.engelsizdunyaplatformu.org