Anasayfa Homepage Heim  
 

 
 
 
 
 

 

 

15 NİSAN 2013

 

Rüya Tabiri ve Terapisi Araştırma Geliştirme Merkezi’nin Başına
Prof. Dr. Hidayet Aydar Hoca Getirildi

 

İstanbul Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi ve Dekan yardımcısı Prof. Dr. Hidayet Aydar, Sosyal Ar-Ge Derneği çatısı altında kurulan Rüya Tabiri ve Terapi Ar-Ge Merkezi’nin müdürü olarak tayin edildi. Sosyal Ar-Ge Derneği Başkanı İsmail Yavuz, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“İlahiyat alanında rüya çalışmaları ile tanınan Prof. Dr. Hidayet Aydar, derneğimizin davetlisi olarak Sakarya merkez derneğimize ziyarette bulunmuş, yönetim kurulu üyelerine ve üniversite öğrencilerine ‘İslâm’da Rüyalar’ hakkında bir seminer vermiştir. Rüya ile ilgili makalelerin derneğimizin web sitesinde yayınlanmasına izin veren hocamız, Rüya Ar-Ge Merkezinin kurulmasından dolayı heyecan duyduğunu ve bu merkezin bilimsel çalışmalarına destek vermeye hazır olduğunu beyan etmiştir. Bunun üzerine derneğimiz, kendisini bu merkezin başına gelmesini arzu etmiştir. Prof. Dr. Hidayet Aydar, bu alanda ampirik çalışmaları devam eden Prof. Dr. Ali Seyyar ile birlikte derneğimiz adına bir dizi kitap çalışmalarında bulunacaklardır. Bunların başında Peygamberlerin, Sahabelerin ve Evliyanın gördüğü rüyaların toplanması, değerlendirilmesi ve bunların günümüz insanına ışık tutması düşüncesiyle İslâm’a uygun olarak tabir edilmesi gelmektedir”.

Rüya Görenler Grubu Oluşturuldu

Bunun yanında Sosyal Ar-Ge Derneği, ampirik-deneysel çalışmalar çerçevesinde anlam teşkil edebilecek rüyalarını Rüya Ar-Ge Merkezi’ne gönüllü olarak bildirecek kişilerden oluşan bir rüya grubu oluşturmuştur. Sayıları hızla artan rüya grubu üyelerinin derneğe beyan ettikleri rüyaları mahremiyet esasları doğrultusunda bilim adamları tarafından değerlendirilecek ve isim verilmeksizin sadece bilimsel amaçlar için kullanılacaktır. Dernek Başkanı İsmail Yavuz, anlamlı yani güzel ve sadık rüyalar gördüğünü düşünen kişilerin derneğe müracaat ederek, rüya grubuna üye olabileceklerini söyledi.

Rüya Seminerleri Verilecek

Dernek Başkanı İsmail Yavuz, bu alanda ehil olmadıkları halde kendilerini rüya analizcisi olarak takdim eden bazı kişilerin rüya terapisi ismi altında maddi menfaat sağladıklarını ve ilim gerektiren rüya konusunda bazı istismarların yaşandığını belirtti. Bunun önüne geçebilmek için, Sosyal Ar-Ge Derneği çatısı altında kurulan Rüya Tabiri ve Terapi Ar-Ge Merkezi olarak ilmî liyakati olan sosyal bilim insanları, psikiyatristler ve ilahiyatçılar aracılığıyla ilmî toplantılar düzenleyeceklerini söyleyen İsmail Yavuz, bu değerli bilim insanları sayesinde Rüya Tabiri ve Terapi mesleğinin teorik ve pratik çerçevesini belirleyeceklerini ifade etti. Bu çerçevede yakında Kuran ve Sünnete uygun sertifikalı Rüya eğitim programları da belirleyeceklerini ve sunacaklarını açıkladı.

Foto: Prof. Dr. Ali Seyyar ve Prof. Dr. Hidayet Aydar, rüya çalışmalarını Sosyal Ar-Ge Derneği adına gönüllü olarak birlikte yürütecekler.