Anasayfa Homepage Heim  
 

 
 
 
 
 

 

 

20 NİSAN 2012

 

Onursal Başkanımız, Adapazarı Belediyesi Adına Girişimcilik Dersi Veriyor

 

Adapazarı Belediyesi ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Sakarya İşletme Geliştirme Merkezi işbirliği ile düzenlenen “Girişimcilik Kursu”nun eğitimcisi Prof. Dr. Ali Seyyar tarafından hafta sonları verilen eğitimlerde; girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve hayal kurma egzersizleri, İş planı kavramı ve öğeleri (pazar araştırma, pazarlama planı), İş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmaları (pazar araştırma, pazarlama planı), İş planı kavramı ve öğeleri (üretim planı, yönetim planı, finansal plan), İş planı kavramı ve öğeleri (finansal plan), İş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek konuları anlatıyor.

Adapazarı Belediyesi ve KOSGEB’in, girişimciler için düzenlediği “Girişimcilik Kursu”nun ilk gününde girişimciler, hem kendilerini hem de hazırladıkları projelerle ilgili bilgi verdiler. İlk günkü derste Ali Seyyar, ideal bir girişimcide olması gereken özellikleri şu şekilde sıraladı:

- Hayırlı ve sosyal faydası olan iş alanlarına yönelmek

- Hayalleri gerçekleştirebilecek ortamı yakalayabilmek

- Fırsatları değerlendirebilmek

- Risk alabilmek

– Risklere karşı tedbirli olmak

– Doğru ve hızlı karar alabilmek

– Hırs yerine azim göstermek

– Kıskanmak yerine imrenmek

– Her hususta danışmak

– Kâr maksimazyonu yerine mâkul kârla yetinebilmek

– Kanaat sahibi olmak

- Sosyal lider olmak.

- Yenilikçi olmak ve kendini sürekli yenilemek

- Kendini sürekli geliştirmek

 

70 bin TL’ye kadar faizsiz kredi

Belediye meclis salonunda düzenlenen eğitimi Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Seyyar veriyor. 20 Nisan ve 6 Mayıs tarihleri arasında belediye meclis salonunda verilecek kurs sonrası sertifika almaya hak kazananlar KOSGEB’e başvuru yaparak hibe kredi kazanabilecek. Toplam 30 bin TL hibe hakkı kazanacak girişimciler, makine teçhizatı için de 70 bin TL’ye kadar faizsiz kredi çekebilecek.

 

Başkan Dişli'den tebrik

Girişimcilik kursunun açılış konuşmasını yapan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, kursun hayırlı olması dileğinde bulunarak kursa katılanları tebrik etti. Dişli: “Biz de belediye olarak böyle bir hizmeti vermekten son derece mutluyuz. Adapazarı Belediyesi neticede sizin belediyeniz. Siz de kendinizi öğrenci gibi hissetmeyin. Biz geleceğin işadamları, iş kadınları olarak bakıyoruz sizlere. Girişimci ruhuyla çalışın. Çalışmalarınızı ona göre düzenleyin. Allah hepinizin yolunu açık etsin, muvaffak etsin. Sizin biraz daha şanslı bir tarafınız var. Almış olduğunuz eğitimlerle ilgili ders vermeye çeşitli eğitimciler geliyor. Prof. Dr. Ali Seyyar hocamız bunların en önde gelenlerinden bir tanesidir. Ondan dolayı çok şanslısınız. Tekrar hepinizi kutluyor başarı diliyorum” dedi.

 

"Kıskanmayın ama imrenin"

Girişimcilik hakkında eğitim veren Prof. Dr. Ali Seyyar, girişimciliğin risk gerektirdiğini belirterek risk almadan da başarının olmayacağını söyledi. Seyyar, “Sosyal ve manevi sorumluğunuzu koruyarak iyi bir girişimci olursunuz. Başarılı olanları kıskanmayın ama imrenin. İmrenmekle kıskanmak arasındaki farkı da çok iyi analiz edin” önerisinde bulundu.

Kursa katılan girişimci adayları, bu kursun gençler için çok avantajlı olduğunu belirterek kendi dönemlerinde 20 yıl önce iş kurmak istediklerinde bu imkanlarının olmadığını söyledi ve “Bu kurslar özellikle genç girişimciler için büyük şans. Biz 40’lı yaşlardan sonra böyle bir imkan yakaladık. Bu nedenle kursu düzenleyen belediye yetkilileri ve KOSGEB’e teşekkür ediyorum” dedi.

 

Prof. Dr. Ali Seyyar, Girişimci Adaylarına Ders Verirken

 

 

Prof. Dr. Ali Seyyar, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli İle Birlikte

 

Haber hakkında detaylı bilgi için:

http://www.sakaryarehberim.com

http://www.medyatime.com

http://www.haberfx.net